utorok 11. augusta 2015

Murau – vydarená Alpovačka s kúskom smoly

Murau – vydarená Alpovačka s kúskom smoly

3 dni voľna a slnečno. Že bude Alpovačka je jasné. Rýchlo si vybrať cieľ a nájsť ubytovanie.
Nedávno sme sa vrátili zo Semmeringu, cestou späť sa mi zapáčila dedinka Gaming a jej okolie. Hľadám vhodné ubytovanie, no pri pohľade na mapu vidím, že Gaming je vzdialenosťou na úrovni Semmeringu a ja by som chcel ísť o chlp ďalej. Hľadám teda ubytovanie v okolí Admontu, kde sme si minule tiež krásne pojazdili. Ceny sú fajn, hodnotenie ubytka na booking.com tiež, už skoro objednávam, keď na mňa vyskočí ponuka, ktorá sa neodmieta.

Ubytovanie v obci Murau, za neskutočnú cenu 69€ za 2 noci pre 2 osoby s raňajkami. Toľko zvyčajne platím za jednu osobu. Je to o zhruba 100 km ďalej, to by ale nevadilo. Hodnotenie majú dobré, fotografie ubytovania sú nad očakávania, rozhodnem sa risknúť to a ubytko objednám.

Cesta môže začať.

1. deň BA – Murau cca 420 km
Ráno sa stretávame na hraničnom priechode Berg, čakáme ešte Paulieho, ktorý sa nakoniec rozhodol k nám pridať. Má nový interkom, ktorý by sa mal vedieť spárovať aj s našimi čínskymi zázrakmi, ale nejde nám to. Teda skôr jemu, tak ostane mimo našej čínskej skupiny :).

Vyrážame, cestou ešte tankujeme. Do Murau je to priamo mimo diaľnic niečo cez 320 km, preto volím trošku kľukatejšiu trasu – chcem jazdiť, nie hnať sa do cieľa.
Ako sa blížime k Wiener Neustadt, vidím v diaľke slušnú čierňavu a naša trasa smeruje presne tam. Veď malo byť krásne slnečno! Snažím sa trasu trochu odkloniť a obísť búrku smerom k Eisenstadtu. Zbytku posádky sa kľučkovanie nepáči, zdá sa im že blúdime, na poslednú chvíľu to otáčam opäť na pôvodný smer. Pri tabuli „Gutenstein“ mi Pauli hovorí „Tu už to poznám, ideme dobre“. Ja viem :).Prichádzame k prvým kopcom. V správny čas, obloha sa trhá, cesty sú mokré od výdatnej búrky, ale my sme suchí. Akurátne hladní zastavujeme na našej obľúbenej „povinnej“ zastávke na Kalte Kuchl a dávame si výborný šnicel.Posilnení vyrážame smer Gaming, kochám sa, ďalej Admont, Trieben cez parádnu novú cestu a nakoniec Murau. Trasu som nadĺžil o nejakých 100 km na konečných 420 km. Nebolo sa kam ponáhľať, checkin na ubytku bol aj tak možný až po 16,00....náš príchod vychádzal na 18-19 hodinu. Tak akurát. Cestou sme si v Murau ešte pre istotu nakúpili v miestnych potravinách večeru.
Po vybalení sa sme si dali niečo pod zub a vyšli si na prechádzku do mestečka. Drobné útulné centrum, pekné prírodné kúpalisko – príjemné miesto aj na letnú dovolenku. Je tu aj pivovar, už vieme odkiaľ je Murauer beer :).


2. deň Murau – Okruh Grobming – Hallstadt – Dachstein – Obertauern - cca 320 km
V noci sa mi sníva hnusný sen, že ma hrozne bolí hlava. Sníva sa mi to niekoľko krát a vždy sa na to zobudím. Ráno bohužiaľ zisťujem, že to nebol sen, ale brutálna migréna, ktorá ma až trhala zo sna. Bolesť hlavy neskutočná, ledva sa hýbem, nemôžem ísť ani na raňajky, nieto ešte jazdiť.
Dávam si prvú pomoc v podobe špeciálnej tabletky na migrénu, nepomáha, pár krát bežím na záchod ako ma napína na vracanie. Toto nie je dobré.

Chalani idú zatiaľ na raňajky, ja ležím polomŕtvy v posteli. Bohužiaľ môj stav sa nezlepšuje, dohadujeme sa že oni idú jazdiť, ja ostanem v posteli, iné sa robiť nedá.

Okolo jednej, po ďalšej tabletke a oddychu, sa mi zázračne uľavuje. Chalani si dali myslím Malta a Nockalm Strasse, to ja už nestíham. Sadám opatrne na skúter, nech pojazdím aspoň trošku okolie.
Pobehám po mestečku, prejdem si cez Solkpass a zastavujem za dedinkou Grobming, kde som si vyhliadol pár kešiek.

Je tu parádny lanový park a Zip Line dráha. Poobzerám sa chvíľu, zameriam kešku, celkom ľahká korisť. Zisťujem, že ďalšia keška je za platenou bránou na horskej ceste. Prezriem si ešte park, pozriem odchody autobusu, ktorý vyváža „pilotov“ Ziplinu hore po tej platenej ceste. Odchod autobusu je o 5 minút, ďalší ide za hodinu a pol.Ani som nevedel že chcem ísť, zrazu v hlave blik a trochu zhon. V jednej miestnosti sa treba online checkovať, vyplniť osobné údaje a podpísať „reverz“. V druhej miestnosti odovzdať papier, odvážiť sa, zaplatiť a už fasujem pas a veľký Zipline ruksak s popruhmi na dráhu. V autobuse sú už všetci nastúpení, pýtam sa obsluhy či ma počkajú. Vraj ani nie, ale berie do ruky vysielačku a oznamuje šoférovi, aby ma počkal. Naskočím do busu a vyrážame. Keďže vonku bolo cez 30°C, bol som iba v krátkom tričku, všetky veci som si nechal pohodené na skútri. Zrazu si uvedomím, že pôjdeme úplne hore, odtiaľ budem v tej zime svišťať 130 km/h dole....bomba. Rýchlo prosím šoféra nech mi zastaví, že tu kúsok mám bundu. NIE. Nie je to možné, aj keď sme ešte stále na parkovisku.
Prejdeme asi 10 m a stojíme, šofér vyjde z autobusu a s niekým na parkovisku hľadá stratený mobil. Rýchlo vybehnem aj ja a zdrapnem bundu.
Fajn.

Teraz už naozaj ideme, prejdeme cez mýtnicu a driapeme sa hore úzkou kľukatou asfaltkou, širokou tak pre jedno auto. Vyhýbame sa pár motorkám,autám, teda skôr oni nám, niekde cúvame, pozerám dole na tú hĺbku.

Až teraz som si uvedomil čo som urobil. Mám závrať z výšok, ideme hore a tam ma niekde zaháknu nad skalami na lano a budem visieť 160m nad zemou. Oblial ma studený pot, triaška, adrenalín, som debil.


Zastavíme na parkovisku, šotolinkou sa kúsok prejdeme k hornej stanici.

Cestou sa nám otvoria nádherné výhľady na okolité hory. Na stanici dostaneme rýchlu inštruktáž, ako si z ruksaku poskladať postroj. Ešte jedno kontrolné váženie a môžeme pristúpiť k lanám. Za chvíľku som na rade, obsluha ma pripne, úsmev z tváre zmizne, blikne zelené svetlo a.....letím.Parádny zážitok! Pozri video...

Dole ma čakajú veci tak ako som ich odložil. Obliekam sa, štartujem. Je mi už celkom dobre, tak sa rozhodujem urobiť si menší okruh. Hallstadt, Obertauern, Dachstein....škoda slov, treba pozrieť fotky.

„Domov“ dôjdem vysmiaty a šťastný :).

Zajtra máme ísť domov. Na poslednú chvíľu sa dozvedám, že môžem mať o deň voľna viac. Tak hodím návrh, či si pobyt nepredĺžime. Je tu naozaj dobre, takže nie je o čom debatovať. Na recepcii oznamujem, že sme tu veľmi spokojní a radi by sme ostali deň navyše. Môžeme, ale naša izba už bude obsadená, treba sa presťahovať. Pauliho jenoizba už tiež nebude voľná, tak sa pýtam recepčného, či je možná prístelka v našej izbe. Je. Dostávame veľký apartmán, ubytko ešte lepšie ako sme mali, paráda. A konečná cena za pobyt je dokonca výrazne nižšia ako mala byť. Neskutočné.

3. deň Murau – okruh po okolí - 281 km
Ráno bez migrény, dobre vyspatý idem konečne na raňajky. Boli výborné, slušný výber jedál aj nápojov, všetko chutné. Poruším diétu a dám si aj koláč, makový...och.

Kam dnes pôjdeme? Včera som si trasu navrhol za pomoci serveru BBR (bestbikingroads.com) a jeho aplikácie v mobile. Chalani dostali na OMV pumpe zdarma mapu okolia. Pozeráme kam ísť, na výber toho veľa nie je. Severne som bol včera ja, juhozápad dali chalani, na Malte a Nockalm som už bol, navyše pre to územie sa predpovedá dážď. Čiže ostáva juhovýchod. Urobím návrh trasy až po dedinku Strassburg, tam sa rozhodneme podľa počasia, či pôjdeme doľava alebo doprava.

Po asi pol hodine jazdy ma niečo šteklí na krku pod helmou. Asi motýľ, ktorých je na ceste dosť, vyhrievajú sa na slniečku. Dám tam prst a už mám v krku žihadlo a tuším nie jedno. Okamžite zastavujem, rýchlo helma dole....super, paráda. Našťastie mám v kufri lieky na alergiu, dopujem sa a za chvíľku ideme opäť ďalej.Blbne mi GPS signál, ideme po peknej rovnej ceste a zrazu mi navigácia hlási – ak je to možné, otočte sa do protismeru. Tak to otáčam, kontrolujem mapu, pokračujeme v ceste. Chalani krútia hlavou. O chvíľu zmätkujem opäť, mám odbočiť doprava, ale to je akoby do dvora rodinného domu. Idem teda rovno na námestie dedinky, kde je slepá ulica. Tak sa otáčame, pozriem kam som mal odbočiť a naozaj tam je odbočka vedľa brány domu, na takú úzku lokálnu cestu.

Cesta sa chalanom nepáči, úzka tak na jedno auto, občas štrk, ostré zákruty. Opäť zle odbočím, otáčam to a keď sa nám s Paulim stretnú pohľady, kričí do helmy TAK TOTO NE.

Čo už, blbne signál, vidím to aj na zázname trasy v druhom mobile. Konečne zastavujeme v Strassburgu, v tieni dostávam vynadané za tú cestu. Vytiahnem ICH mapu a ukazujem, že tá cesta je odporúčaná na okružnú jazdu. Situácia sa trošku ukľudní. Kontrolujem v mobile BBR a táto lokálka tam teda odporučená nie je :). Mal som sa vykašľať na mapu a ísť si podľa BBR. Našťastie zbytok trasy už ide po slušnej ceste, tak máme slušné tempo. Akurát pekné výhľady mi chýbajú.

Nie som spokojný, čakal som viac. Je ešte málo hodín a už sa blížime k Murau, tak sa dohadujeme, že si ešte napravíme chuť na Solkpasse. Cestou nakúpime občerstvenie v potravinách a hore si robíme piknik.Po chvíli sa objavuje čierňava, dohnala nás búrka. Ideme ešte skúsiť jazdu dole, či sa nám podarí pokračovať, ale chytá nás dážď. Rýchlo to otáčame späť, užijeme si aspoň polovicu Solkpassu.

Na ubytku sme ani nie o šiestej. Ideme na ihrisko, sú tam lehátka, sieťky, trampolíny a iné atrakcie, bláznime sa ako malé deti. Ešte ideme do centra na pivko. Sedíme na námestí v podniku, popíjame sódu s citrónom a Murauer beer. Pohodička. Až kým sa nepriženie poriadny alpský lejak. Ledva sa ukryjeme, po opadnutí návalu utekáme domov.

4. deň Murau – BA 510 km
Ráno si užijeme raňajky, vyplatíme ubytovanie a lúčime sa s Pauliem, ktorý to ženie na diaľnicu a domov. My si dáme smer Solkpass a Grobming, brat si chce totiž tiež zalietať.Je nedeľa, všade plno ľudí, takže sa tu dosť zdržíme. Máme to ale úspešne za sebou, môžeme vyraziť domov. Okreskami samozrejme, krásnou cestou 24 cez Wildalpen, okolo Kalte Kuchl, posledné zastavenie v Hainburgu na vyhliadke, ahoj nabudúce.Orientačné výdaje:
PHM 61,62€
Jedlo 43€
Zábava 75€


Ubytovanie 116,82€

Video z výletu.Komplet trasy.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára