utorok 27. januára 2015

Lacný bluetooth interkom, prvé dojmy a skúsenosti

Situáciu okolo BT interkomov sledujem už niekoľko rokov. Prvé modely toho moc nevedeli (Midland BT1, Scala rider), druhé generácie poskočili významne vpred (Midland BT2, Scala rider Q2, Hello Biker) a novšie kúsky (Interphone F4, Scala Rider G4) už takmer spĺňajú moje nároky, resp. požiadavky na plne funkčný BT interkom, ale rovnako ako prvé modely, aj tieto sa zabíjajú samé – CENOU.  Ja osobne nie som taký cestovateľ, aby som bol ochotný za dvojsadu vycálovať 300 - 420 €. Preto ma zaujal jeden „čínsky“ BT interkom s názvom BT Interphone z dealextreme. Inde ho predávajú pod inými názvami, eBay tuším Shark, inde zase Gigatron, AKE BT interphone, ale je to ten istý kus „železa“. Cena 82 €. To je už zaujímavé. Na stránke sú na to kladné ohlasy, rozhodujem sa či to risknem a kúpim. Nakoniec ma presvedčí recenzia na www.webbikeworld.com, sú tam recenzie na viaceré interkomy a iné motoveci.

webbikeworld

Idem do toho, za pár dní to mám doma. Fotky balenia som nerobil, je to presne to isté ako v spomenutej recenzii, až na pár drobností je to rovnaké balenie (v mojom balení je nabíjačka pre US, to riešim adaptérom za 1 €, klip na pripevnenie k helme je inakší). Príjemne ma prekvapila kvalita spracovania, čakal som niečo horšie.  Pribalený manuál v angličtine je síce stručný, ale jasný a zrozumiteľný.

Príprava

Najprv doma skúšam zariadenia „nasucho“ . Nabíjam predpísané 3 hodiny a viac a začínam sa hrajkať  :). Spárovanie 2 BT jednotiek medzi sebou je bez problémov, spárovanie v mobilmi tiež (SE z520i, LG K550, HTC Touch HD). S navigáciou Mio c710 to ale nefunguje, nie je divu, je to už staršia navigácia a má iba profil headset, takže s druhým headsetom sa nespáruje (nevadí, navigácia na HTC mi do BT interkomu povely pekne šepká   ).

Takže čo to vlastne dokáže? V manuály to nazývajú BIM. Bluetooth, Intercom, Music.

Interkom je klasická komunikácia medzi 2 BT HF, či už ako jazdec a spolujazdec alebo jazdec a jazdec s dosahom 500m na voľnom priestranstve. (A že je to návyková vec...)

Music podporuje A2DP hudbu z mp3 prehrávača alebo mobilu. Teda za jazdy si môžete užívať svoje obľúbené mp3.

Po spárovaní s mobilom sa BT HF využije ako klasické HF za ucho do auta. Funguje hlasová voľba aj automatický príjem hovorov.

Ako to funguje? Alebo manažovanie priorít.

Jednoducho a intuitívne. Po zapnutí oboch BT HF sa tieto navzájom nájdu, nájdu si aj „spriatelené“ telefóny. Ak chcem použiť interkom, tlačítkom „helmy“ nadviažem spojenie (asi za cca 5s) a môžeme kecať. Dáva to cestovaniu iný rozmer, aj obyčajný výlet na kupko prebieha príjemnejšie ak je bezproblémová komunikácia a nemusíme sa búchať po stehnách. Ak chcem interkom zrušiť, opäť stlačím tlačítko a je ticho. Ak chcem počúvať hudbu, spustím si z mobilu mp3 a počúvam. Ak chce spolujazdec (alebo jazdec) nadviazať hovor, stlačí „helmu“ a za pár sekúnd mi v helme pípne, zastaví sa prehrávanie mp3 a prepne ma to automaticky na interkom... keď druhá strana skončí hovor „helmou“, opäť sa mi spustí mp3 prehrávač.

Podobné to je aj pri príchodzom hovore. Ak počúvam mp3 alebo máme zapnutý interkom, v prípade hovoru mi začne v sluchátkach hrať melódia (nie zvonenie z telefónu) a hovor sa asi za 5s zdvihne (táto fičúrka mi celkom vadí*riešenie je na spodku článku), alebo ho môžem zrušiť tlačítkom „phone“. Ak hovor preberiem, po jeho skončení mnou alebo druhou stranou sa BT HF prepne automaticky na mp3 alebo interkom, podľa toho čo bolo aktívne pred hovorom.

Zabudovanie HF do helmy.

Klasická záležitosť ako pri iných BT interkomoch (stačí si prečítať články na www.motoride.sk, www.motorkari.cz), slúchadlá s mikrofónom sa dajú pod polstrovanie helmy. Samotné BT zariadenie sa pripevní zvonku ako „bradavica“ na helmu. Na výber je šróbovací klip alebo nalepovací (3M) klip. V žiadnom prípade netreba zasahovať do konštrukcie helmy! Klip sa nasadí medzi plast helmy a vnútorný polystyrén. Prípadne nalepí zvonku. Použil som obe metódy, na helmu LEM som použil klip so šróbmi, na moju Shark Evoline som použil lepiaci klip (polystyrén v helme mám dosť na pevno, myslel som si, že klip sa mi tam nevojde...až po nalepení som zistil, že som sa mýlil a helme by som neublížil. Každopádne to zatiaľ drží ako pribité. Celá montáž zaberie cca 10 minút na jednu helmu.Zvuk

Pribalené slúchadlá sú dostatočne kvalitné a zvládajú vysokú hlasitosť. Hudba sa dá počúvať do 120-130 km/h, pri 150 km/h už mám v helme priveľký aerodynamický hluk, ale hudbu stále počujem. Nie je to príjemné, stačí sa prikrčiť za plexy a hluk ustane. V meste je to bez problémov. Počúvam Jánošíka od Radošincov a uchechtávam sa na križovatke, vypadá to divne, šoféri áut nechápu a čumia mi na mikrofón pred hubou :). Ako sa chystám schádzať z diaľnice do mesta, neplánovane mi zvoní mobil, prijmem hovor a pýtam sa druhej strany na zvuk. Vraj nič divné nepočuje a pýta sa na dôvod otázky. Idem akurát stovkou, ja počujem čistý zvuk, protistrana počuje čistý zvuk (žiadne praskanie vetra v mikrofóne), na skúšku ešte otváram plexy na helme, vyklápam bradu a robím si Jetku, zvuk stále čistý – telefonovanie zvládnuté na jednotku. Pomaly vchádzam do mesta, BT HF sa mi samé prepne späť na mp3 a užívam si jazdu.

Musím však spomenúť, že slúchadlám chýbajú basy. Pre interkom a telefonovanie je taký zvuk vhodnejší, ale pre „vážnejšie“ počúvanie hudby to nie je a basy môžu chýbať. Väčšine však pôvodné slúchadla budú určite stačiť, zvuk je naozaj dobrý a aj mp3 počúvateľné.

Mne však nestačili (cestou do chorvátska som si zvykol na basy zo slúchadiel Koss the Plug a už som bol rozmlsaný), tak som pôvodné slúchadlá „kuchol“, rozobral iné Kossy, pohral sa s letovačkou a môžem machrovať, že tie basy tam mám  :).Naľavo sú "basáky" s igelitovou membránou, napravo pôvodné s membránou ako kelímok od jogurtu.

Dosah

Dosah BT HF s mobilom je klasických 10m, obmedzených dosahom mobilu, čo plne postačuje na behanie okolo mašiny, pričom mobil môže byť zabalený bezpečne v kufri.

Dosah BT HF – BT HF je udávaný na 500m vo voľnom priestranstve a 300m v meste.  V práci som sa vzdialil asi na 30m, zišiel o poschodie nižšie do vedľajšej miestnosti cca 50m, zvuk bol stále čistý, spojenie spadlo až keď som vyšiel von z budovy. Vonku idem na voľnom priestranstve asi 100m, spojenie padlo až keď som zašiel za rodinný dom.

Vyskúšali sme si bežnú premávku v meste, medzimesto aj diaľnicu. Bežné štrikovanie mestom je bezproblémové, 3-4 autá medzi mašinami nerobia nič, keďže ponad autami sa drží priama viditeľnosť. Horšie to nebolo ani keď sme šli zo Šamorína do BA počas zápchy. Medzi nami bolo 8 áut a rušenie signálu stále nikde, osudná bola 9. vysoká dodávka, keď sa jazdec za ňu skoval, zvuk trhal ako keď mobil stráca signál a spojenie nakoniec padlo. Akonáhle sme sa obaja posunuli bližšie k stredovej čiare, obaja sme mali opäť čistý zvuk.
Dosah v meste medzi autami môže byť naozaj tých 300 udávaných metrov. Na cestovanie postačujúce. Obával som sa diaľnice a hlavne kamiónov, že signál hneď padne. Ale opak bol pravdou. Kamoš sa zaradil za kamión, ja som sa pohol dopredu, predbehol som najprv jeden, potom druhý kamión a bezpečne sa zaradil pred neho. Za celý čas žiadne rušenie signálu, pekne čistý zvuk. Čiže medzi nami boli 2 kamióny aj so skriňovými návesmi, medzi nimi bezpečná vzdialenosť.
Úprimne, čakal som že po prvom kamióne stratíme spojenie, o to príjemnejšie som bol potom prekvapený.

Boli sme s bratom na Pezinskej Babe a samozrejme sme skúšali dosah. Opäť nastalo príjemné prekvapenie. Pokiaľ som sa stratil z dohľadu iba za jednu zákrutu, zvuk bol stále čistý, bez rušenia...ak som šiel ďalej, vtedy začalo drobné vypadávanie signálu, za druhou zákrutou to bolo ešte horšie, ale stále sa dalo rozoznať slová....po ešte väčšom vzdialení napokon spojenie padlo...akonáhle sme sa k sebe priblížili, spojenie sa automaticky opäť nadviazalo (bez nutnosti čokoľvek mačkať). Myslím že pri bežnom cestovaní vo dvojici, kde sa dodržiava bežný odstup aj pri cestovaní v kopcoch, bude dosah postačovať.

Výdrž - udávaná výrobcom je 7 hodín hovoru cez interkom, ostatné funkcie maju väčšiu výdrž. Jazdil som cca 10 h, s prestávkami na 2 tankovania a jeden obed. Interkom bol stále zapnutý. Keď som nejazdil, tak mp3 boli pauznuté, ked som jazdil, tak som si mp3 pustil - interkom sa stále nepodarilo vybiť.

Vodotesnosť
Interkomy by mali byť vodeodolné, no konštrukcia je nešťastne vyriešená a niekomu do prístroja zateká cez slúchadlový 3,5 mm jack. Toto riešia novšie verzie a modely.

Celkový dojem

Celkový dojem zo zariadenia je veľmi pozitívny, vzhľadom k cene mu odpustím aj malé nedostatky. Ako BT interkom sa osvedčil na 1*, zvuk je jasný bez rušenia, počas jazdy si teda môžeme so spolujazdcom dosýta pokecať o všetkom možnom, tak ako v aute (a o to mi predovšetkým šlo). Ako HF k telefónu to je tiež bez problémové (až na spomínaný automatický príjem hovorov, v roamingu „poteší“), konečne nebudem mať po jazde 8 neprijatých hovorov z práce A keď budem chcieť, tak telefón vypnem nech mám kľud na jazdu. Ako mp3 prehrávač je to tiež pohodička aj s pôvodnými slúchadlami, s Kossmi ešte väčšia.
Medzi sebou sa dajú spárovať 3 BT HF jednotky, avšak aktívne medzi sebou môžu komunikovať iba dve. Jednoduchým prepnutím si vyberiem, s ktorým BT HF „začnem“  interkom...nedokonalé....ale za tú cenu sa nesťažujem, toto nevedia ani niektoré strojčeky o 200e drahšie.

Nedostatky, problémy

Aj tie sú. Mne vadí automatický príjem hovoru, skôr by som uprednostnil, aby mi telefón zvonil cca 30 sekúnd a ak by som dovtedy ručne nezdvihol, tak by sa hovor odmietol. Podľa mňa je bezpečnejšie, ak si kľudne spomalím alebo zastavím a potom prijmem hovor, ako keď idem 130 a zrazu zistím, že už telefonujem. Lebo ak chcem hovor zrušiť, musím to stihnúť do 5 sekúnd, v opačnom prípade telefonujem v 150tke.

Druhá vec súvisí s telefónom HTC, ktorý má BT profil headset a náhlavná stereo súprava. Ak mám aktívny headset profil, hlasová voľba funguje bez problémov. Ak mám však aktívne oba profily, po stlačení „phone“ tlačidla sa aktivuje mp3 prehrávač namiesto hlasovej voľby. Ak chcem telefonovať, môžem si číslo vytočiť cez menu telefónu, zvuk mi ide pekne do helmy. Neviem či je to problém HTC alebo BT HF, ale asi nepredpokladali, že A2DP profil pôjde z mobilu a nie zo samostatného mp3 prehrávača.

Inak ale toto BT HF hodnotím veľmi pozitívne, vzhľadom k cene ešte pozitívnejšie. Na moje potreby dostačuje (sólo jazda s mp3/mobil, jazda so spolujazdcom/druhou moto ako interkom)  a na nič sa nehrá, proste funkčný výrobok.

Časom som kúpil novšiu a lepšiu verziu tohoto interkomu.Asi najdôležitejšie čo treba uviesť, je spätná kompatibilita so staršími modelmi.
Interkom má vačší dosah, 1000/700 m oproti 500/300 m. Je na ňom o dosť viac tlačítok, na nové ovládanie si treba zvyknúť.

* Odstránenie problému s automatickým príjmom hovoru.

Pomocou android aplikácie TASKER mám vytvorenú podmienku, že keď mám k mobilu pripojený interkom a začne mi zvoniť mobil, tak sa počká 10 sekúnd a hovor sa odmietne.
Výborné je to v tom, že už nemusím filtrovať žiadne hovory, dovolajú, resp. zvonia mi už všetci. Zároveň už nemusím myslieť na to, že treba ručne odmietnuť hovor, lebo inak sa to zdvihne - nepríjemné napríklad v roamingu, alebo pri prejazde zákrut.

No a keď naopak chcem hovor zdvihnúť, tak stačí počas tých 10 sekúnd stlačiť tlačítko na príjem hovoru.

K tomu treba vytvoriť ešte jeden profil, pomenujeme ho povedzme Nezrus Hovor - EVENT/Phone offhook - Task/Stop Task (vyberieme task "Zrusit Zvonenie").

HOTOVO


EDIT 31.3.2015

pani, mam tu drobny update :)

doteraz som pouzival obstaroznu navigaciu c710, ktora sa s interkomom nedala spojit, lebo nema na to vhodny BT profil - cize som nemohol pocut navigacne pokyny. mobil som mal prepojeny s interkomom, ten pouzivam na hovory a mp3 - ale nechcem ho pouzivat ako navigaciu.

dostal sa mi do ruky vyradeny mobil HTC desire X - reku ze nahodim tam cerstvy sygic a dam skusobne papa mio c710 s mapami z roku 2008 :).

no a stalo sa to coho som sa oabaval - k interkomu moze byt pripojeny iba jeden mobil. cize bud hlavny mobil na hovory a mp3, alebo navigacne HTC (dam si mozem dat tiez mp3, ale pridem o hovory z hlavneho mobilu - prehadzovat sim karty neprichadza do uvahy)

ale trosku mi to nedalo, kedze kazdy mobil ma 2 profily, jeden hands free a druhy na pocuvanie hudby.

tak som skusil na hlavnom mobile zrusit hudobny profil a nechal som iba profil hands free.
na navigacnom mobile HTC som zase zrusil hands free profil a nechal som iba profil na pocuvanie hudby.

a je z toho paradna vec :)

zrazu sa mi k interkomu pripoja oba mobily.
v interkome pekne pocujem povely navigacie a mp3....ked zaznie pokyn z navigacie, mp3 sa docasne stisia a po skonceni pokynu sa zase ich hlasitost zvysi.

a ked mi na hlavny mobil prichadza hovor, interkom signalizuje zvonenie a po prijati hovoru normalne volam cez interkom :)

toto je pre mna takmer idealny stav:)

bohuzial stale nefunguje hlasove vytacanie kontaktu, nakolko je aktivny profil pocuvanie hudby, to je ale zname obmedzenie.

1 komentár: